altın günlerindeki anne tiplemeleri

Altın günlerine, bir şekilde birbirileriyle tanışarak üyesi haline gelen anne türleridir.Birkaç türe ayrılır:

1-Rekabetçi anneler:
Altın günlerindeki dinamizmi büyük ölcüde saglayan anne türüdür.Kendisi söz aldığında grubun geri kalanı onu pürdikkat dinler ve temkinli bir biçimde, vereceği cevabı içlerinden etüd eder.Tersi fenadır.Kendisine karşı yanlış veya olumsuz bir hareket yapılırsa hiç affetmez yapıştırır cevabı.Sürekli olarak, diğerlerinin çocuklarının eğitim durumu veya işleri hakkında sorular sorar.Cevabı genelde ‘hee öyle mi? bizim hakan’da öyle yapar zaten’ tarzındadır.Asla altta kalmaz.Grubun korkulan üyesidir, ama öte yandan en popüler insanıdır.Bu gruba mensup iki insan genelde aynı ortamda bulunmazlar yoksa Allah muhafaza durumlar ortaya çıkabilir.

tanım cümlesi: ‘Evet nalan hanım, sizin çocuk nereyi kazanmıştı? ya da ‘Maaşı nasıl, iyi mi bari?’

2-Alttan alan anneler:
Genelde grubu koordine eden annelerdir.Hiçbir şekilde grubun dağılmasına ya da tadının kaçmasına izin vermezler.Yaşanılan en ufak bir tatsızlıkta, ustaca konuyu değiştirebilme yetisine sahiptirler.Konu açma görevi onlarındır, muhabbetin yönünü belirleme konusunda İtalyan defansı istikrarına sahiptirler.

tanım cümlesi: ‘Nerminciğim yaptığın kurabiyeler gerçekten cok leziz, nasıl yapıyorsun?’

3-Hiçbir şeye karışmayan anneler:
Sorulara genel geçer cevaplar verirler.Adeta bir spor müsabakasında izleyici gibidirler.Etliye sütlüye karışmadıkları gibi konu açmaya da hiç yeltenmezler.Sorulan sorulara 1-2 kelimeyle cevap verirler, görevleri bitince de bir daha konuşmamak üzere köşelerine çekilirler.

tanım cümlesi: ‘evet.’ ve ‘tabii, olur’

4-Ev sahibi anneler:
Psikolojik baskıyı en çok hisseden türdür.Sürekli bir telaş içindedirler, hiçbir şeyden emin değillerdir ve içlerinden ‘acaba olur mu ki?’ diye sorarlar.Onlar için en önemli şey yemeklerin ve servisin beğenilip beğenilmediğidir.Muhabbet içinde bile akılları, demlenen çayın son halindedir.

tanım cümlesi:’Çay demlendi sanırım’ ya da ‘Tüh, tuzu az mı olmuş?’

5-Yaşça en büyük anneler:
Yaşlarının getirdiği bir olgunluğa sahiptirler, ayrıca sevecen ve yardımseverlerdir.Çoğunlukla grubun ablası konumundadırlar ve herkesten saygı görürler.Grubun diğer üyeleri, özel sorunlarını genelde bu grupla paylaşır ve ondan bir fikir vermesini ister, genelde aradıkları cevapları bulurlar.

tanım cümlesi:’esracım, güzelim neyin var bugün, yorgun gözüküyorsun?’

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s